Historia Klubu | KS ZGODA RUDA ŚLĄSKA – BIELSZOWICE

Historia Klubu

Pierwszymi Towarzystwami Sportowymi na terenie Bielszowic były: Towarzystwo Gimnastyczne “Sokół” założone 26 lutego 1919r. oraz Towarzystwo Sportowe “Jastrząb” założone w pierwszą niedzielę czerwca 1920r. (czyli 6 czerwca).

W pierwszych latach istnienia ,,Sokoła”, pod przykrywką działalności gimnastycznej, członkowie jego prowadzili pracę narodowo-wyzwoleńczą.  Wskutek I Powstania Śląskiego i terroru Grenzschutz-u  zawieszono działalność ,,Sokoła” do listopada 1919 roku. Sokół działał w latach 1919-1922. Dyscypliny jakie uprawiano w Towarzystwie: gimnastyka systemowa, lekkoatletyka, strzelectwo i koszykówkę. Sokoła reaktywowano jeszcze w 1928r i działał do 1939r.

Towarzystwo Sportowe “Jastrząb” prowadziło tylko jedną sekcję: piłkę nożną. Pierwszy mecz rozegrano 29 czerwca 1920 w Makoszowach.

Oba Towarzystwa połączono w 1922r. Nowo powstały klub nazwano: Towarzystwo Kulturalno-Oświatowe, Teatralno-Muzyczne i Sportowe “Zgoda” Bielszowice i przyjęło datę założenia od “Jastrzębia”. 23 grudnia 1923r. zmieniono nazwę na Towarzystwo Gimnastyczno-Sportowe Polskich Kopalń Skarbowych na Górnym Śląsku “Zgoda” Bielszowice.

Pierwszym Prezesem “Zgody” został Franciszek Szyma, wiceprezesem Alfons Kosma. W pierwszych latach działalności, klub prowadził działalność w sekcjach gimnastycznej, lekko- i ciężko-atletycznej (1924r.). W 1932r. powstają sekcje hokeja na lodzie i sekcja tenisa ziemnego.

Sekcja hokeja na lodzie (1937-1938).
Na zdjęciu – 1 z lewej i 3 z prawej: bracia Majer, 3 z lewej i 2 z prawej bracia Ajchman.
Mecze był rozgrywane na lodowisku zbudowanym w 1932r. Obok wybudowano mały drewniany barak, który pełnił rolę szatni oraz bufet. Lodowisko posiadało bandy o wysokości około 25cm (nowość w tamtych czasach). W sekcji hokejowej grali m.in: seniorzy – Pijus, Urbańczyk, Michna, bracia Majer i bracia Ajchman. Młodzież: Stenchlik*, Dworaczek Jerzy, Niesporek, Tyrała, Zbieguń*, Gańczarczyk i Fasola. 

Pierwszą dyscypliną sportową uprawianą w klubie była piłka nożna, która została “odziedziczona” po Towarzystwie Sportowym “Jastrząb”. Sekcja ta działała w klubie do 1999r. gdy wskutek problemów finansowych klubu została przekazana do reaktywowanego Towarzystwa Sportowego “Jastrząb”.

Największym sukcesem piłkarzy “Zgody” przed II Wojną Światową był awans w 1937r. do Ligi Śląskiej, w której zagrali 1 sezon, zajmując ostatnią lokatę.

W czasie okupacji w Bielszowicach nie działał żaden klub, boisko wybudowane w 1927r. oraz pozostałe obiekty “Zgody” wykorzystywane były przez TUS Paulsdorf (Pawłów) gdzie bielszowicka młodzież uprawiała sport.

W kwietniu 1945r. powstał Robotniczy Klub Sportowy “Zgoda” Bielszowice. 31 marca 1946r. naprędce zmontowana drużyna piłkarska pokonała “Wawel” Nowa Wieś 3:2. Mecz oglądało ponad 4000 widzów. Ostatni sezon w brawach “Zgody” piłkarze nożni zakończyli na II miejscu w katowickiej A klasie (Sezon 1998/1999).

W 1947r. powstaje sekcja gimnastyczna. W 1949r. na I Mistrzostwach Polski w klasie III gimnastycy “Zgody” zajmują V miejsce. 1950r. w Mistrzostwach Polski Jerzy Dworaczek w ćwiczeniu na drązku zajął III miejsce. Helena Zgrzendek w Mistrzostwach Związkowych zajęła 2x II miejsce (poręcze i drążek). Sekcja gimnastyczna została rozwiązana z powodów finansowych w 1962r. Reaktywowana w 1968r. nie działała długo i znowu została rozwiązana.

W 1948r. powstaje sekcja motorowa oraz sekcja bokserska. Zostaje zmieniona nazwa na Zakładowy Klub Sportowy Górnik Bielszowice. Sekcja bokserska została wycofana z rozgrywek z powodów kadrowych w 1957r. W 1961r. reaktywowano boks w Bielszowicach rozpoczynając od szkolenia młodzieży. Sekcja została rozwiązana w 1968r. Największym osiągnięciem był udział w lidze wojewódzkiej. Sukces osiągnęli też pięściarze “Górnika” – Jan Klęczar walczył w I ligowej ŁTS Łabędy oraz był brązowym medalistą Mistrzostw Polski w 1956r. w wadze lekkiej. – Ernest Wieczorek – Mistrz Śląska w Wawelu Wirek w 1957r. w wadze muszej. Mecze bokserskie były rozgrywane w sali restauracji “U Weszki”.

Sekcja Bokserska KS Górnik Bielszowice. W narożniku Zygmunt Pol. 1952r.

Pierwsze próby zorganizowania sekcji łyżwiarskiej podejmowane były już w 1953r  jednak po sezonie zimowym została rozwiązana. W 1968r. ponownie powołano sekcję do życia. Łyżwiarze ćwiczyli na naturalnym lodowisku przy ul. Jasnej. Największym sukcesem było wywalczenie VIII miejsca w punktacji drużynowej w skali ogólnopolskiej.

W 1955r. w klubie działała sekcja lekkoatletyczna rozwiązana w 1962r. Wszyscy zawodniczy przeszli do Pogoni Nowy Bytom.

W 1954r. złożono męską sekcję szczypiorniaka 11 osobowego. Zespół rozpoczął od rywalizacji od klasy “B”, szybko awansował do klasy “A”. W 1959r. drużyna zdobyła Mistrzostwo Śląska i awansowała do II ligi. W pierwszym sezonie “Zgoda” zajęła IV miejsce. II liga została rozwiązana i po

wstały ligi okręgowe. W kolejnych latach zespół spadł do niższych klas.

W 1966r. drużyna “siódemek” wywalczyła awans do Ligi Śląskiej. Czołowymi zawodnikami byłi: Piotr Wichna, Joachim Wieczorek, Rudolf Ostrowski, Jan Lisik, Józef Burszka, Henryk Kandziora, Krystian Mrochen, Jerzy Szydłowski, Edward Krysteczko, Czesław Ochman, Marian Przegędza, Aleksander Karkoszka, Roman Broda, Marian Ciężki, Stefan Jeglorz, Józef Żogała, Lucjan Pyka, Grzegorz Skudlik i Henryk Maruszczyk.

W tym okresie rozpoczęto budowę hali sportowej, którą ukończono w 1969r. Powierzchnia parkietu – 900m², wysokość 10m, pojemność widowni 1000 miejsc siedzących [po remoncie hali i wymianie ławek na krzesełka pojemność hali została zmniejszona do 400 miejsc, aby halę dostosować do wymogów imprez masowych liczbę miejsc siedzących zmniejszono do 299].

Zaproszenie na otwarcie hali.

W 1985r. sekcja męska awansowała do II ligi. Awans wywalczyli: Eugeniusz Lytek, Jerzy Sąseła, Joachim Grygiel, Bernard Dziacka, Ireneusz Zwoliński, Krzysztof Płonka, Lucjan Nawrot, Franciszek Jarczyk, Andrzej Karkoszka, Janusz Hruściel, Eugeniusz Kocwenda, Adam Pyka, Jerzy Szczepański, Jan Maciuga, Andrzej Nowak, Krzysztof Cebula, Sylwester Woźniak, Bogusław Kawałkowski. Trenerem był Józef Bensz.

W 1993r, sekcja piłki ręcznej mężczyzn zostaje rozwiązana. W klubie zabrakło środków na utrzymanie dwóch sekcji piłki ręcznej i postawiono na żeński handball, który awansował do I ligi.

Żeńska sekcja piłki ręcznej została założona w 1968r. W 1973r. zespól awansował do II ligi. W tym samym roku zespół juniorek zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski. Podobne krążki wywalczyły juniorki Zgody w 1988r. i 1991r.

Ponadto w 1990 i 1991r. juniorki młodsze wywalczyły Wicemistrzostwo Polski.

W 1985r. drużyna awansowała do I ligi. Na awans zapracowały: Jolanta Skura, Maria Kostorz, Bogusława Gerlach, Bożena Hajduk, Teresa Bobek, Ilona Szostok-Jaguszyn, Emilia Phol-Ciupka, Renata Gwóźdź, Danuta Klima, Iwona Haczkiewicz, Anna Janecka-Jarosz, Krystyna Majorek, Barbara Nawrot, Renata Grzywa, Barbara Dublińska. Trenerami byli Ludwik Biegasik i Waldemar Groffik.

Pierwszy historyczny awans do I ligi.
Pierwszy sezon w I lidze 

W 1986r. Zgoda zajęła V miejsce w I lidze. W sezonie 1987r. drużyna spadła do II ligi by w kolejnym sezonie awansować ponownie. Następny spadek do II ligi nastąpił w 1995r. i 2000r. za każdym razem wracając do najwyższej ligi po roku banicji.

2003 i 2004 rok przyniósł największy sukces w dziejach klubu. Zawodniczki Zgody dwukrotnie zdobyły Puchar Polski i grały w Europejskich Pucharach. Autorkami sukcesu były: Barbara Radlińska, Dorota Wrona-Krzemińska, Barbara Żywczak-Winkler, Katarzyna Kosel-Echolc (Ignatova), Anita Semieniuk-Sikorska, Wiktoria Guryliowa-Flizikowska, Olena Pohrebnyak, Magdalena Lomania, Anna Pawłowska-Pawlik, Małgorzata Liwa (Krzemińska), Agnieszka Ślusarz, Barbara Rogocz, Joanna Grzywa (Bogusz).

W sezonie 2004/05 Zgoda zajęła IV, najwyższe miejsce w lidze, w swojej historii, a juniorki młodsze zdobył złoty medal Mistrzostw Polski.

W sezonie 2010/11 bielszowiczanki na półmetku rozgrywek PGNiG Superligi zajmowały 10 lokatę na 14 drużyn. Dramat rozpoczął się z końcem 2010r.

Źródło cytatu: SportoweFakty.pl

Informacje o tym, że sytuacja finansowa Zgody jest dramatyczna, pojawiły się jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. Wówczas rozpoczęła się nerwowa walka z czasem. Prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic deklarowała, że “(…) wykorzystując wszelkie możliwe środki będzie starać się pomóc ratować ten zasłużony klub…” Przypomniała jednocześnie, że w mieście działają inne kluby sportowe o równie bogatej tradycji i proponowała, aby Zgoda prowadziła działalność gospodarczą lub szukała sponsora strategicznego. Niestety sytuacja z każdym dniem stawała się coraz gorsza. Najpierw 3 stycznia 2011 roku na klubowej stronie, pojawił się komunikat o wycofaniu zespołu z rozgrywek Pucharu Polski. “- W związku z dramatyczną sytuacją finansową klubu oraz brakiem postępu w rozmowach z miastem, zarząd postanowił wycofać drużynę z rozgrywek Pucharu Polski. Decyzja w sprawie dalszej gry Zgody w PGNiG Superlidze zapadnie 6 stycznia” – mogliśmy przeczytać w komunikacie. Już następnego dnia zarząd klubu ogłosił, że Zgoda zostanie wycofana również z rozgrywek Superligi. “- W związku ze wstrzymaniem przez Urząd Miasta wypłat stypendiów sportowych dla zawodniczek KS Zgoda Ruda Śląska Bielszowice grających w PGNiG Superlidze piłki ręcznej kobiet Zarząd Klubu zmuszony został do wycofania zespołu z rozgrywek z dniem 04.01.2011 rok. Klub nie rezygnuje na dzień dzisiejszy z prowadzenia grup młodzieżowych” – napisali działacze w komunikacie.

Ostatnim meczem w najwyższej lidze krajowej było spotkanie z Ruchem Chorzów przegranym 35:24 (LINK) 19 grudnia 2010r.
Ostatnie zwycięstwo w PGNiG Superliga Zgoda odniosła 20 listopada 2010r. z KPR Jelenia Góra 34:28 (LINK). Był to jednocześnie ostatni mecz na najwyższym poziomie w naszej hali.

W 2011 roku drużyna została zgłoszona do rozgrywek II ligi. W sezonie 2011/12 zajęła II miejsce, przegrywając walkę o awans o 1 pkt (Wygrany mecz Zgody został zweryfikowany jako walkower dla drużyny przeciwnej z powodu braku opieki medycznej).

W kolejnych sezonach Zgoda była w czołówce ligi. W sezonie 2016/17 zajęła II miejsce.

W klubie działały jeszcze inne sekcje. Zazwyczaj działały przez bardzo krótki okres. Były to: tenis stołowy, pływanie, koszykówka, kajakarstwo (tor kajakarski był zlokalizowany na Potoku Bielszowickim za kopalnią), siatkówka, narciarstwo oraz szachy.

W sezonie 2018/19 bielszowicka Zgoda wygrywa rozgrywki II ligi i awansuje po latach z powrotem na poziom centralny.  Awans do I ligi wywalczyły: